

Det var lige ved og næsten for Brentford lørdag eftermiddag.
Danskerklubben var tæt på at tage point mod Liverpool, men til sidst gik det galt. Darwin Nunez scorede to mål og sikrede gæsterne en 2-0-sejr.
Efter kampen vurderede Brentfords Christian Nørgaard, at der var flere positive ting at tage med videre.
I et interview med Viaplay lettede han på hatten for Liverpool:
- Vi vil gerne analysere vores præstationer og ikke altid vores resultater, så vi skal tage en masse positive ting med fra den her kamp.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes, vi spillede mod verdens bedste hold lige nu, vi taber i overtiden, så der er klart positive ting at tage med, men selvfølgelig er der også en frustration i at indkassere så sent, udtaler Nørgaard til Viaplay.
Du kan se hele interviewet i videoen til artiklen.
Efter kampen var Brentford-træner Thomas Frank også ude og kalde Liverpool for verdens bedste. Læs mere om det her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Liverpool
Brentford
Premier League



























