1. Division -Ny Næstved-stopper foran lang pause
Foto: Næstved BK
2018-08-16 10:29:49
Foto: Næstved BK

Ny Næstved-stopper foran lang pause

Den hjemvendte Næstved-midtstopper Mads Nordam skal opereres og står over for en længere pause.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Mads Nordam er denne sommer skiftet fra Fremad Amager til Næstved, men forsvarsspilleren står nu foran en længere pause.

Den 23-årige midtstopper vred nemlig om på foden i premierekampen mod FC Fredericia og skal nu opereres.

- Det har været lidt drilsk i forhold til at finde ud af, hvad der var galt. Han kunne jo støtte på benet. Men han skal opereres i morgen (torsdag, red.), så det er længerevarende, siger Næstved-træner Michael Hemmingsen til sn.dk.

- Det er selvfølgelig rigtig synd for Mads, og det er uheldigt. Vi var glad for at få ham ind på holdet, men det er den slags, der sker. Vi må tage den tid, det tager, og håber, at han kommer hurtigt tilbage.

Også midtstopper Jesper Christiansen døjer med en mindre skade og er tvivlsom til kampen mod Hvidovre, siger Hemmingsen til sn.dk.

Annonce
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce