OB er i fuld gang med forberedelserne til den meget vigtige sæsonstart i NordicBet Ligaen og pudsede formen af lørdag mod AaB i en træningskamp.
Hverken Alasana Manneh eller Loucius Don Deedson var dog med i OB-truppen på grund af skavanker.
Men senere - samme dag - blev der taget et billede af duoen på en bar, og det billede nåede også ud på sociale medier til offentlig skue.
OB's sportschef Troels Bech har noteret sig udflugten. Han betegner det hele som udramatisk, men har alligevel gjort det klart over for Manneh og Don Deedson, at det ikke er på en bar, de hæver deres løn.
- Da det ikke er særlig dramatisk, så jeg kan da sagtens fortælle, at jeg som den senest ankomne sikrer mig, at alle kender reglerne, og hvis der var nogle, der var i tvivl om reglerne, så er de ikke det mere.
Har der været en form for sanktion?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det kommer vi ikke fremover til at skulle stå til regnskab for over for nogen, men formålet med det hele er, at de kender reglerne, og det gør de nu.
- Men der er ingen tvivl om, at hverken fans, holdkammerater, trænere eller sportsdirektører synes, at det er der, man tjener sine penge. Det gør man ved at være professionel hele døgnet.
- I øvrigt har det ikke på noget tidspunkt været et tema, om de har været i byen for at feste, eller om de bare har siddet et sted ikke så sent på aftenen. Men ingen af delene er en god idé, uddyber Troels Bech.
Alasana Manneh kom til OB fra Gornik Zabrze i 2022 og var meget inde og ude af holdet i den forgange nedrykningssæson.
Modsat var Loucius Don Deedson med otte mål en af fynboernes mest markante målscorere i Superligaen. Han kom til Ådalen sidste sommer fra Hobro, men har ikke lagt skjul på, at han ønsker et skifte nu.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
Betinia Liga



































