2021-08-27 09:02:00

OB henter ikke Oliver C-afløser udefra

OB kommer ikke til at hente nogen ny målmand udefra som erstatning for Oliver Christensen. Afløseren findes internt, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

OB har solgt førstekeeper Oliver Christensen til Hertha Berlin, men klubben kommer ikke til at hente en erstatning for målmanden.

Det bekræfter OB's sportschef, Michael Hemmingsen, over for fanpodcasten Stemmer Fra Ådalen.

- Når man vælger at sælge en spiller som Oliver, så er der noget økonomi i det, og vi sælger ham, fordi det er interessant for os. Det giver noget økonomi, der kan styrke os og samtidig leve op til vores mål om at sælge spillere. Sportsligt er det altid en overgang at miste gode spillere, men vi er sikre på, at vi i vores målmandskabale har masser af kvalitet, der nok skal kunne tage stafetten videre efter Oliver, siger Hemmingsen.

Sportschefen kan dog ikke svare på, om det bliver Sayouba Mandé eller Hans Christian Bernat, der står på søndag.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -OB henter ikke Oliver C-afløser udefra
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Nej, det kan jeg ikke. Jeg kan fortælle, at vi er rigtige glade for de målmænd, vi har i og omkring Superliga-holdet, så det er jeg sikker på, vi nok skal finde ud af til på søndag.

22-årige Oliver Christensen har skrevet en femårig aftale med Hertha Berlin.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce