


OB er færdig i Sydbank Pokalen, efter de onsdag tabte med 3-0 på udebane mod FC Midtjylland, der dermed er videre med samlet 5-1.
Der var dog også positive ting ved kampen, da Mads Frøkjær var tilbage på banen for fynboerne efter en måneds skadespause.
Han fik en halv time mod FC Midtjylland, og der skal stadig lægges yderligere på, før han kan holde længere.
- En meget lige første halvleg. Vi skulle nok være kommet foran ved Hyllegaard. Så scorede de på et pis-mål efter et frispark, som de ikke skulle have så langt fremme på banen. Så scorede de igen to minutter inde i anden halvleg, og så var det gevaldigt op ad bakke.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er jo ikke så længe, jeg har været ude heldigvis. Der har bare været mange kampe. Det er da rart, at hovedet er ved at være på plads igen, så jeg kan komme ind og gøre en figur og forhåbentligt vinde nogle kampe.
- Kroppen skal lige bygges op igen fysisk. Jeg er lidt øm ovenpå træninger, men det går stille og roligt fremad. Man kunne også se, at en halv time var det, jeg kunne klare i dag, så det kommer stille og roligt, siger Mads Frøkjær til OB's hjemmeside.
Søndag kan han og holdkammeraterne rejse sig på hjemmebane mod Brøndby i 3F Superligaen.

OB
Oddset Pokalen






































