2026-08-26 18:05:59

Officielt: AGF sælger Jensen-Abbew

AGF bekræfter onsdag på sin hjemmeside, at Jonas Jensen-Abbew er blevet solgt til hollandske ADO Den Haag. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

I morgen d. 27. aug 20:00

AGF

vs

BEN

Jonas Jensen-Abbew er fortid i AGF. 

Onsdag aften bekræfter de forsvarende danske mestre på sin hjemmeside, at den 24-årige forsvarsspiller er blevet solgt til ADO Den Haag. 

I den hollandske klub har han skrevet under på en aftale, der gælder frem til sommeren 2030. 

Carsten V. Jensen forklarer følgende om salget:

- Vi har set flere eksempler på AJ’s kvaliteter og potentiale - også i mesterskabssæsonen, hvor han spillede en rolle for os. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Officielt: AGF sælger Jensen-Abbew
Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

- Men med udsigten til hård kamp om fast spilletid, er det nu en rigtig god mulighed for AJ til at udfolde hele sit potentiale i Holland i en stærk liga. 

- Vi sender AJ afsted med en stor tak for, hvad han har givet til AGF både på banen og i omklædningsrummet, siger fodbolddirektøren.

Jonas Jensen-Abbew nåede 44 kampe i AGF-trøjen på tværs af alle turneringer.

Den 24-årige dansker har tidligere i sin karriere tørnet ud for klubber som AB, FC Nordsjælland og HB Køge.

Podcast Cover

Lyngby kræver 11 mio. af Brøndby

Hattrick | Afsnit 6

Vi starter Hattrick med Lyngbys prisskilt på Casper 'Dani' Winther, der lyder på omkring 11 mio. kroner, hvis Brøndby vil købe ham fri. Julius Ohnesorge får en travl uge, hvor der skal sælges spillere.

Læs mere
-18:50

Artiklen fortsætter efter indholdet

- Final. runde

I morgen d. 27. aug 20:00

AGF

vs

BEN

Annonce

25 kommentarer

Se kommentarer
Annonce