Andreas Maxsøs afløser på Vestegnen er på plads.
Brøndby har mandag bekræftet købet af Rasmus Lauritsen, der skifter til klubben efter to og et halvt år i Dinamo Zagreb.
Han får kontrakt til 2027.
- Vi er meget glade for, at det er lykkedes at få Rasmus tilknyttet, da han er en forsvarsspiller med et højt niveau, hvilket han senest har bevist på et stort internationalt hold som Dinamo Zagreb.
- Rasmus kommer med erfaring fra en kompetitiv kultur, hvor forventningerne og ambitionerne er store. Det passer rigtigt godt ind i det, vi gerne vil med Brøndby IF, og vi glæder os til at få gavn af Rasmus’ evner og stærke personlighed, siger Carsten V. Jensen.
Lauritsen har fortid i FCM, Skive, Vejle og Norrköping udover Dinamo Zagreb.
I den kroatiske storklub nåede han 80 kampe.
— Brøndby IF (@BrondbyIF) January 30, 2023

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
Dinamo Zagreb
3F Superliga
























