2025-07-16 16:02:01

Officielt: OB sælger Kjerrumgaard

OB bekræfter, at klubben har solgt Luca Kjerrumgaard til Udinese, som lejer angriberen ud til Watford.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

FCM

3 - 3

OB

Luca Kjerrumgaard er fortid i OB.

Superliga-klubben bekræfter onsdag, at angriberen er solgt til Udinese.

Samtidig oplyses det, at Luca Kjerrumgaard bliver straks udlejes til Championship-klubben Watford.

- Luca Kjerrumgaard har på kort tid udviklet sig til at være en symbolspiller for OB. Han kom ind for cirka 10 år siden og har siden været en af vores mange talenter i Akademiet, siger sportsdirektør, Troels Bech, og tilføjer: 

- Med sin rejse over lejeophold ind i startopstillingen har Luca vist vejen for vores talenter. Nu er tiden så kommet til det næste skridt for Kjerrumgaard, og vi er både kede af at miste ham og spændte på at følge ham i den videre færd, siger OB-sportsdirektør, Troels Bech, til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Officielt: OB sælger Kjerrumgaard
Foto: Watford

Udinese og Watford er under samme ejerskab og har en lang historie med spillerudveksling. Nu kan de skrive endnu en spiller på listen.

Luca Kjerrumgaard har spillet 48 kampe for OB med 26 mål til følge.

Supermanager_25

Bevis det i Super Manager!

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 1. runde

FT

FCM

3 - 3

OB

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce