2026-07-08 19:25:21

Officielt: PL-oprykker henter Emersonn i rekordkøb

Den brasilianske angriber Emersonn skifter til den engelske klub Ipswich fra Toulouse i en handel, der angiveligt bliver rekordstor for Premier League-holdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

onsdag 29. jul

IPS

vs

OSA

Fra Toulouse til Ipswich.

Emersonn har fået en femårig aftale hos Premier League-klubben Ipswich. Kontrakten løber dermed frem til sommeren 2031.

Det bekræfter Ipswich på klubbens officielle hjemmeside. 

- At spille i Premier League er noget, jeg altid har drømt om, og jeg ved, at jeg har valgt den perfekte klub til at gøre det med, siger Emersonn.

- Jeg vil give alt for holdet, hver gang jeg spiller, og jeg kan ikke vente med at komme i gang og møde mine nye holdkammerater såvel som fansene.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Officielt: PL-oprykker henter Emersonn i rekordkøb
Foto: Stephanie Lecocq/Reuters/Ritzau Scanpix

Han er det største køb, som klubben nogensinde har lavet, skriver klubben. 

Den hidtidige rekord er købet af Jaden Philogene, som klubben betalte 180 millioner kroner for. 

Emersonn kom til Toulouse i sommeren 2025, og han nåede at spille 31 kampe med syv scoringer til følge. 

Podcast Cover

Hjulmand tæt på Atlético Madrid

Hattrick | Afsnit 141

Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid. 

Læs mere
-13:47

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

onsdag 29. jul

IPS

vs

OSA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce