Sebastian Hausner skifter hjem til Horsens.
Den tidligere AGF's flytter efter halvandet år i Sverige og IFK Göteborg tilbage til dansk fodbold og AC Horsens, hvor han tidligere har været.
Det bekræfter NordicBet Liga-klubben på sin hjemmeside.
Prisen, som Horsens betaler Allsvenskan-klubben for Hausner, skulle ifølge Bolds oplysninger være på cirka tre millioner kroner.
Selv om de fleste kender Sebastian Hausner for sit gennembrud i AGF, så var det i Horsens, at han fik sin første fodboldopdragelse.
Artiklen fortsætter efter billedet

I Horsens er Hausner nemlig født, og det var først som 15-årig, at forsvarsspilleren skiftede AC Horsens ud med AGF.
Efter flere sæsoner som fast gled Sebastian Hausner stille og roligt ud af AGF-holdet, men i Aarhus nåede han at notere sig for 96 førsteholdskampe.
I Göteborg blev det i den korte periode til 39 styks og et enkelt mål.
24-årige Sebastian Hausner bliver AC Horsens' niende signing denne sommer, og han får kontrakt til sommeren 2028.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AC Horsens
IFK Göteborg
Betinia Liga


































