Pierre Kanstrup er draget til Fremad Amager, og nu får SønderjyskE en erstatning den anden vej.
Den 22-årige forsvarsspiller Maxime Soulas har skrevet kontrakt til 2025 i SønderjyskE, hvor direktør Jonas Lygaard er meget tilfreds.
- Maxime Soulas har gjort godt opmærksom på sig selv i 1. division, hvor vi har haft mulighed for at følge ham tæt, og vi er overbeviste om, at han efter en kort tilvænning også vil være klar til 3F Superligaen. Med denne tilgang står vi bedre rustet i forsvarskæden, og vi glæder os til at se ham i SønderjyskE-trøjen, siger Jonas Lygaard.
Hovedpersonen glæder sig over at tage et skridt op.
- Jeg er glad for at komme hertil, og jeg ser frem til at spille for klubben og udvikle mig yderligere her. Jeg glæder mig også til at spille på højeste niveau i Danmark, og det er et godt skridt frem for mig. Det er en god klub med et fint stadion og gode fans, og jeg glæder mig til at spille her, siger Maxime Soulas.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det tidligere PSV-talent nåede 41 kampe for Fremad Amager.
— SønderjyskE Fodbold (@SEfodbold) August 28, 2021

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Sønderjyske
Fremad Amager
3F Superliga

































