





29-årige Ayo Simon Okosun er tilbage i Vendsyssel, og det nyder han i fulde drag.
Han siger til Viaplay, at starten i NordicBet Liga-klubben har været rigtig god.
- Det har været dejligt og positivt. Jeg er glad. Jeg er kommet tilbage for at få glæden tilbage, og den har jeg allerede fået nu. Det handler om at bidrage med alt, hvad jeg kan, og hjælpe holdet.
Senest vandt Vendsyssel over Næstved med hele 3-0. Det betyder, at mandskabet kravler op på tredjepladsen i NordicBet Ligaen. Okosun var også meget tilfreds med, hvad han så på banen.
- Vi kom ud med den rigtige indstilling fra start af. Vi ved, hvordan forholdene er, og det var ikke nemt at spille.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi var der i presset, andenboldene og alle de ting, som vi skulle være i, og så var vi kyniske foran kassen.
Du kan se resten af interviewet i videoen øverst i artiklen.
Vendsyssel og Okosun skal næste gang i aktion mod topholdet Vejle Boldklub søndag 5. marts.
Okosun kan skrive 125 Superliga-kampe på CV'et.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vendsyssel FF
Betinia Liga

























