Det danske U19-landshold er svækket inden den vigtige kamp mod Italien.
Onsdag skal de danske talenter i aktion, men det bliver uden anfører Olti Hyseni, som har imponeret under sommerens U19-slutrunde.
Ungdomslandsholdene oplyser på Facebook, at Hyseni er udgået af truppen og derfor hverken er med på banen eller bænken i kampen mod Italien.
Der bliver dog ikke nævnt en årsag til, at U19-landsholdets anfører ikke er med i den afgørende kamp.
Bold har været i kontakt med Sønderjyske, som oplyser, at Hyseni er vendt retur til klubben efter gruppespillet, som var aftalen fra start.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kampen bliver spillet under U19-EM, hvor Danmark og Italien kæmper om femtepladsen.
Onsdagens vinder får dog også muligheden for at kvalificere sig til U20-VM i 2027, da vinderen af kampen skal møde et asiatisk hold om en plads ved slutrunden.
Danmarks startopstilling:
Tobias Breum-Harild - Victor Gustafsen, Mikkel Kupijbida, Philip Søndergaard, Frej Elkjaer - Julius Lucena, Viktor Bender, Valdemar Møller - Hjalte Lærke, Alfred Gøthler, Lasse Legolas.
Der er kampstart klokken 15:00, og kampen kan ses på UEFA's hjemmeside.

Danmark U19
EM U19






























