Fyringen af Paul Simonis gør ondt på Peter Christiansen.
Det fortæller Wolfsburg-chefen på klubbens hjemmeside.
- Beslutningen om at fritstille Paul Simonis har ikke været let for os. Paul er en grundig træner, der har arbejdet med stor passion, faglighed og engagement.
- Vi har sat stor pris på hans arbejde, hans idéer og hans måde at lede holdet på - netop derfor gør det personligt ondt at tage denne beslutning, siger PC.
På trods af den store ærgrelse lægger den tidligere FCK-sportsdirektør heller ikke skjul på, at beslutningen var nødvendig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Alligevel må vi være ærlige. I fodbold tæller resultater og point i sidste ende, og udviklingen i de seneste uger har ikke været, som vi havde håbet.
- Efter en grundig dialog med bestyrelsen er vi nået frem til, at der nu er brug for en forandring for at skabe stabilitet og succes på banen. Vi bærer alle et ansvar for den nuværende situation - den sportslige ledelse, trænerteamet, spillerne og hele klubben, siger PC og afslutter.
- Vi vil gerne takke Paul og hans assistenttrænere for deres indsats og ønske dem alt det bedste fremover.
Wolfsburg oplyser, at det bliver U19-træneren Daniel Bauer, der overtager førsteholdet, indtil klubben har fundet en ny permanent cheftræner.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere
Wolfsburg
Bundesliga

























