Karol Swiderski har taget skridtet fra Europa til USA.
Det gjorde den 26-årige landsholdsspiller for et år siden, da han skiftede fra græske PAOK til Charlotte.
Nu håber han, at Robert Lewandowski vil gøre det samme, og han fortæller, at landholdskollegaen fra FC Barcelona flere gange har spurgt ind til tilværelsen i den bedste amerikanske række, MLS.
- Han har spurgt mig nogle gange. Jeg er ikke sikker, men da jeg talte med ham, lød det til, at han måske en dag vil til MLS for at afslutte sin karriere her.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg håber, han vil komme hertil, for han er virkelig en legende. Det er ikke kun i Polen, men i hele Europa. Han har scoret mange, mange mål, så det ville være rart at få ham til MLS, siger Swiderski til MLSsoccer.
Swiderski har spillet 30 kampe og scoret 10 mål for Charlotte i MLS. I november var han med Polen til VM.
34-årige Lewandowski har kontrakt til sommeren 2026.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar