RB Leipzig er næppe den klub i Tyskland, som der er flest fans, der holder med.
Red Bulls indtog i klubben skaber stort ramaskrig blandt mange tyske fodboldfans, og man kan vist roligt sige, at Mönchengladbach-fansene har det på den samme måde.
De to mandskaber mødes lørdag eftermiddag på Red Bull Arena, og her er Mönchengladbach-fangrupperingen FPMG Supporters Club e.V. klare i spyttet.
- Undlad undtagelsesvis at købe øl og pølser på stadion.
- Selvom det er uundgåeligt at købe en billet for at kunne gennemføre protesten mod RB og støtte vores klub, bør man afstå fra at købe mad og drikke på stadion.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hver ekstra euro, der direkte eller indirekte går til RB, er kontraproduktiv og kan i dette tilfælde undgås, skriver de ifølge Bild.
Udover sulte- og drikkestrejken så planlægger FPMG Supporters Club e.V. også at være helt stille i 19 minutter, mens de har tænkt sig at pifte, når RB Leipzig er i boldbesiddelse.
Det store had til RB Leipzig bunder primært i, at mange tyske fodboldfans mener, at klubben reelt ikke overholder 50+1-reglen, mens de heller ikke er tilfredse med, at de omgår reglen om, at man ikke må have sponsornavn i klubbens navn.

Bo Svensson afviser FCK-opsigelse
Hattrick | Afsnit 14FC København tog en flot 2-0-sejr over FC Nordsjælland i Parken, hvor et banner omkring en Bo Svensson-opsigelse kom i fokus. Cheftræneren afviser dog, at det kan komme på tale.
Læs mere
Mönchengladbach
RB Leipzig
Bundesliga
























