Rafael Leao har været flyvende i indeværende sæson, hvor han står noteret for fire mål og syv assists i ni kampe.
Det har dog ikke altid været en dans på roser for den 23-årige portugiser, der fortæller i et interview med UEFA Champions League Show , at han ikke kunne klare presset i starten.
- Jeg kunne ikke sige nej til Milan i sin tid. Men det var ikke nemt at komme til så stor en klub, når man kun er 19 år. Jeg følte ikke, at jeg kunne klare presset, og det kunne man se på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men jeg kunne simpelthen ikke glippe muligheden for at vise, hvad jeg kunne, og klubben havde heller ikke lyst til at sælge mig. De troede på mig.
- Den tillid hjalp mig til at gro som spiller og blive bedre. Nu føler jeg mig værdsat af holdet og klubben, så jeg kan virkelig hjælpe mine holdkammeraterne i kampene, lyder det fra den lynhurtige offensivspiller.
Leao og resten af AC Milan-mandskabet spiller onsdag mod Chelsea i Champions League.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar