


Randers vandt den første af to playoff-opgør mod OB lørdag aften. Det var ifølge Randers-midtbane Vito Hammershøj Mistrati fuldt fortjent, da Randers var det bedste hold.
Det sagde han til TV3 Sport efter kampen.
- Det var ikke som om OB ville det helt store. De havde den på overliggeren og så deres mål, og ellers kom de ikke frem til det helt store. De var meget afventende og så var det bare ud over stepperne for os, og det synes jeg vi fik gjort fint i anden halvleg i hvert fald, siger han.
Han anerkender dog, at første halvleg ikke var god nok for fra Randers' side.
- Første halvleg var rimeligt nervøs fra vores side. Selvom vi havde masser af muligheder for at spille noget god fodbold lavede vi nogle fejl, som jeg ikke tror vi ville lave normalt. Men jeg synes, vi fik rettet det op og spillede rigtigt godt i 2. halvleg, siger han og erklærer sig tilfreds med 2-1-sejren forud for returopgøret.
Den anden og afgørende kamp spilles søndag den 19. juli i Odense.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

OB
Randers FC
3F Superliga


























