International -Randers sælger U17-topscorer til Derby
2015-07-30 17:08:46
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Randers sælger U17-topscorer til Derby

Randers har solgt 17-årige Emil Riis til Derby. Angriberen har været topscorer på klubbens U17-mandskab og har fået en treårig kontrakt med the Rams.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Randers-talentet Emil Riis har af flere omgange været i England og vise prøver på talentet. Senest har han været i Derby af to omgange, og det har nu kastet en kontrakt af sig.

Randers skriver i en pressemeddelelse, at man har solgt Emil Riis til the Rams, hvor han har fået en treårig kontrakt.

- Allerede i de tidlige stadier af forhandlingerne viste Derby sig fra en meget seriøs side. Både hvad angår den måde, de forberedte træningsopholdene på og den plan, herunder ikke mindst integrationen i klubben, som de har lagt for ham, og som både vi og hans familie er meget trygge ved, siger Randers FC’s sportschef, Peter Christiansen.

- Samtidig er det vores første transfer af en ungdomsspiller, så der skal også lyde et stort cadeau til det flotte arbejde, der udføres i klubbens talentafdelingen og af alle de ungdomstrænere, der er tilknyttet Randers Freja og Randers FC, siger PC.

Emil Riis var topscorer på Randers’ U17-mandskab. Han nettede otte gange i fire træningskampe for Derby.


Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

12 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce
annonce
annonce
0