2026-09-03 14:56:55

Randers udlejer midtbanespiller til VSK Aarhus

Max Albæk forlader Randers FC midlertidigt og skal resten af året søge fast spilletid hos VSK Aarhus i 2. division.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 6. runde

lørdag 5. sep

FCR

vs

VSK

Max Albæk fortsætter karrieren i VSK Aarhus.

Randers FC oplyser, at den 20-årige spiller er blevet udlejet til 2. divisionsklubben for resten af 2026.

Albæk kom til Randers i 2023 og har siden taget turen gennem klubbens akademi.

I sommeren 2025 blev han en fast del af Superliga-truppen, og siden er det blevet til seks kampe for Randers’ førstehold.

Nu skal han i stedet have flere minutter på banen hos VSK Aarhus.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Randers udlejer midtbanespiller til VSK Aarhus
Foto: Randers FC

– Vi har været på udkig efter en løsning, hvor Max kan komme hen og få kontinuerlig spilletid, og den mulighed har nu budt sig i VSK Aarhus. Det tror vi på, er den rigtige løsning for ham, siger fodbolddirektør Søren Pedersen til klubbens hjemmeside.

Han håber samtidig, at Albæk vender tilbage til Randers som en stærkere spiller.

– Det bliver godt for Max at komme ud og få en masse minutter i benene, og vi håber på at få ham hjem i en endnu stærkere udgave, siger Pedersen.

VSK Aarhus spiller næste gang lørdag, hvor FC Roskilde venter på udebane i. Kampen fløjtes i gang klokken 14.00.

Podcast Cover

FCK skuffede på Deadline Day

Hattrick | Afsnit 12

Vi har optaget et afsnit af Hattrick midt om natten for at runde, at det danske transfervindue er lukket! Vi snakker om de største historier fra Deadline Day.

Læs mere
-13:11

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 6. runde

lørdag 5. sep

FCR

vs

VSK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce