2026-07-04 13:51:35

Rashford om fremtiden: Håbede det var på plads inden VM

Marcus Rashford håbede, han ville have styr på fremtiden inden VM. Nu venter han til efter turneringen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Marcus Rashfords fremtid er fortsat uklar. 

Den engelske kantspiller var udlejet til Barcelona i sidste sæson, som havde muligheden for at gøre samarbejdet permanent. 

Den mulighed har de ikke benyttet. I hvert fald ikke endnu. 

Spørgsmålet er derfor, hvad der skal ske med Rashford. Hovedpersonen tager det roligt. 

- Jeg lever i nuet. Jeg gjorde det helt klart over for alle involverede inden VM, at jeg ønskede det hele afgjort inden turneringen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Rashford om fremtiden: Håbede det var på plads inden VM
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

- Hvis det ikke skete, ville jeg først forholde mig til det igen efter VM.

- Jeg vil være fuldt til stede i det, vi står midt i lige nu. Vi kæmper om noget helt særligt, og jeg har ikke energi til også at skulle bruge kræfter på det, siger han ifølge Sky Sports. 

28-årige Rashford noterede sig for 14 mål og 14 oplæg for Barcelona. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Argentina videre - men Kap Verde stjal showet

Hattrick | Afsnit 135

Argentina er klar til ottendedelsfinalen - men de forsvarende verdensmestre måtte helt ud i forlænget spilletid, før de fik bugt med VM's helt store eventyr fra Kap Verde.

Læs mere
-7:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 18. jul

MUN

vs

WRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce