Arsenal og Nottingham Forest har haft nogle af de bedste defensiver i Premier League i denne sæson.
Arsenal lukkede 34 mål ind, mens Forest indkasserede 46.
Vigtigst af alt havde de to førstemålmænd fra hvert hold 13 clean sheets, og derfor følger en pris.
David Raya og Matz Sels deler prisen 'den gyldne handske', som gives til den målmand med flest clean sheets.
Det blev altså to målmænd i denne omgang.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er meget glad for min individuelle sæson. Jeg har hævet mit niveau fra sidste år til i år, hvor jeg har vænnet mig mere til at være i denne fantastiske klub. Jeg prøver bare at udføre mit job og hjælpe holdet så meget som muligt, siger David Raya ifølge Premier Leagues hjemmeside.
- Det er en stor præstation, så jeg er meget glad - ikke kun for mig selv, men hele holdet. Det betyder, at vi har haft en god sæson, næsten hele sæsonen på en Champions League-plads. Desværre kunne vi ikke slutte der, men vi skal være stolte af den sæson, vi har haft, siger Matz Sels ifølge Premier Leagues hjemmeside.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Arsenal
Nottingham Forest
Premier League

























