2026-01-19 15:54:19

Real Madrid-chef forstår pibekoncert: Bernabeu er fair

Cheftræner i Real Madrid Alvaro Arbeloa mener, at hjemmepublikummet på Bernabeu altid er fair - også selvom det går udover egne spillere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 7. runde

FT

REA

6 - 1

MON

Real Madrid blev ved flere lejligheder mødt af pibekoncerter i lørdagens hjemmekamp mod Levante. 

På pressemødet forud for Real Madrids opgør mod Monaco i Champions League, fortæller klubbens cheftræner Alvaro Arbeloa, at han godt forstår reaktionen fra publikum.

Selv om det er hårdt at være udsat for en pibekoncert fra egne fans, så er det ifølge Arbeloa berettiget. 

- Jeg ved, hvordan publikummet på Bernabeu er. Jeg har fortalt spillerne det. Hvis nogen er fair, så er det Bernabeu-publikummet, siger Arbeloa ifølge Football Espana. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Real Madrid-chef forstår pibekoncert: Bernabeu er fair
Foto: Oscar Del Pozo/AFP/Ritzau Scanpix

Det skyldes ifølge Arbeloa, at Real Madrid-fansene er utildredse med spillestilen.  

- De vil se den spillestil, de kan lide; vi arbejder på det. Vi ved, at de vil være på vores side. Fansene vil se deres hold. Vi er fokuserede og ser virkelig frem til at spille i morgen. Vi er overbeviste om det, fortæller han. 

Real Madrid og Monaco tørner sammen tirsdag klokken 21.00.

Podcast Cover

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet

Hattrick | Afsnit 166

Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet. 

Læs mere
-16:59

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 7. runde

FT

REA

6 - 1

MON

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce