Real Sociedad har fundet afløseren for Sergio Francisco, der søndag blev fyret som cheftræner.
Valget er faldet på Pellegrino Matarazzo.
Amerikaneren har fået en kontrakt til sommeren 2027, oplyser La Liga-klubben.
Matarazzo har en fortid i tysk fodbold, hvor han har stået i spidsen for Stuttgart og Hoffenheim. Han har været uden job siden november 2024.
Artiklen fortsætter efter billedet

Sociedad spillede lørdag 1-1 ude mod Levante i La Liga.
Pellegrino Matarazzo overtager Real Sociedad på en placering som nummer 16 i den bedste spanske række.

FIFA i kontroversielt forslag: Anklages for trusler og bestikkelse
Hattrick | Afsnit 162FIFA vil oprette og sælge aktier i et nyt selskab, som skal stå for afviklingen af blandt andet VM. Gianni Infantinos forslag møder stor kritik fra blandt andre DBU og UEFA.
Læs mereVed du mere om La Liga end vennerne?
Mener du, at du har helt styr på La Liga? Så er det tid til at bevise det. Sæt dit eget managerhold og mærk spændingen i hver runde – hvor selv de kampe, du normalt ville zappe væk fra, pludselig tæller.
Dyst mod venner og kollegaer i kampen om håneretten, og se hvem der reelt ved mest om spansk fodbold. Spillet starter 2. januar - sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du adgang til eksklusive tips fra Klubhuset.

Real Sociedad
La Liga























