Rene Henriksen trækker sig fra landsholdet
2004-07-22 10:59:49
Foto:

Rene Henriksen trækker sig fra landsholdet

Efter moden overvejelse har landsholdets anfører Rene Henriksen meddelt landstræner Morten Olsen, at han ikke længere står til rådighed.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

34-årige Henriksen har trukket sin beslutning ud i lang tid, siden pressen først begyndte at skrive om, at han var på vej til at forlade landsholdet. Panathinaikos-spilleren har ikke lagt skjul på, at han overvejede at stoppe, men samtidig har han også understreget, at han ikke havde truffet sin beslutning endnu.

Den har han nu truffet, og Morten Olsen har forståelse for sin kaptajns valg.

- Jeg har flere gange talt med René om hans situation, og senest var lige inden jeg rejste på ferie, hvor han meddelte mig sin beslutning. Jeg er ærgerlig, men selvfølgelig accepterer jeg den, ikke mindst fordi han har været meget åben over for mig omkring overvejelserne. Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med René i mine fire år som landstræner. Både som centerforsvarer og senere også som anfører har jeg haft et tæt samarbejde med ham. Han er den perfekte professionelle og samtidig et ualmindeligt behageligt menneske, lyder Morten Olsens afsked til sin anfører.

Rene Henriksen nåede 66 landskampe efter sin debut i den relativt høje alder af 28 år i marts 1998. Han spillede fuld tid i 57 af kampene, var anfører i 25, og symptomatisk for hans tekniske og elegante spillestil fik han kun to advarsler i hele sin landsholdskarriere, selvom langt de fleste kampe blev spillet i centerforsvaret.
Hans første kamp som anfører for Danmark var i februar 2002 i imod Saudi Arabien i Riyadh (1-0, Ebbe Sand), hvor Jan Heinze var skadet, men han overtog først bindet permanent under VM i Japan og Sydkorea, da Jan Heinze bukkede under for varmen og senere satte en stopper for sin flotte landsholdskarriere.

Nu er det Henriksens tur til at stoppe en landsholdskarriere, og han lægger ikke skjul på, at det har været vanskeligt.

- Det har været den sværeste beslutning at træffe, siden jeg valgte at forlade AB, for jeg elsker at spille på landsholdet. Men med landsholdet ved man, at det skal slutte en dag, og jeg vælger at stoppe nu, mens legen er god, og jeg stadig er førstevalg og anfører. Personligt kunne jeg måske godt have taget et halvt eller helt år mere. Men vi arbejder jo med en slags to-års intervaller på landsholdet, og i min alder er to år for lang tid at skulle se frem, forklarer Rene Henriksen.

Rene Henriksen spillede 63 af Danmarks seneste 64 landskampe i træk - han måtte melde afbud til 2-2 kampen i Norge - og deltog ved VM 1998, EM 2000, VM 2002 og EM 2004.

Morten Olsen afslører, at han har tegningen klar til sit nye centerforsvar. Men han vil ikke afsløre det inden landsholdets næste kamp, som er en venskabskamp imod Polen 18. august.
Favorit må være Udineses Per Krøldrup, som blev udtaget til at være back up for Henriksen og Martin Laursen under EM-slutrunden i Portugal.

Annonce
Annonce
Annonce