2026-07-11 12:26:39

Riemer fremhæver FCK-skæbne: Hjulmand-historie er fantastisk

Brian Riemer fremhæver over for Bold, at Morten Hjulmand aldrig har givet op i sin vej til toppen af europæisk fodbold. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 1. aug

MUN

vs

AMA

Danmark har fået endnu en spiller i en af Europas største klubber. 

Lørdag er Morten Hjulmand blevet præsenteret i Atletico Madrid, hvor han under Diego Simeones kyndige vinger skal udfolde sit talent i den spanske hovedstad.

Det er noget, der luner hos landstræner Brian Riemer.

Riemer har en lang historik med Hjulmand, som spillede under den senere landstræner i tiden som ungdomsspiller i FC København. 

Hjulmand måtte siden tage et par krumspring for at nå til toppen af europæisk fodbold, og det er netop, hvad Brian Riemer gerne vil fremhæve i forbindelse med Atletico Madrids køb. 

Det fortæller landstræneren til Bold.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Riemer fremhæver FCK-skæbne: Hjulmand-historie er fantastisk
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Jeg har kendt Morten Hjulmand, siden han var en knægt på 14 år. Han blev sorteret fra i FCK på U17-holdet, men insisterede på at blive i klubben og i stedet gå ned på U15-holdet og kæmpe sin chance for at vise, at han var god nok. 

- Morten har om nogen arbejdet sig op helt fra bunden og skal nu repræsentere så legendarisk og stor en klub som Atlético Madrid. Det er en fantastisk historie og kæmpestort, og jeg er meget glad på hans og familiens vegne. 

- Nu skal han tilkæmpe sig en fast plads under Diego Simeone, og så bliver det en stor gevinst for det danske landshold at have en spiller af den kaliber, skriver Brian Riemer i et skriftligt svar til Bold.

Hjulmand kom aldrig op på FCK's førstehold. Midtbanespilleren forlod FCK i 2018, hvor turen gik til østrigske Admira Wacker. Efter to og et halvt år blev han samlet op af Lecce.

Herefter gik turen til Sporting CP, hvor Morten Hjulmand nåede 141 kampe og to portugisiske mesterskaber. Danskeren var anfører i Lissabon-klubben.

For Danmark er det foreløbig blevet til 27 A-landskampe for Morten Hjulmand.

Midtbanekrigerens aftale med Atletico Madrid løber frem til 2031.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag

Hattrick | Afsnit 145

Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.

Læs mere
-6:34

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 1. aug

MUN

vs

AMA

Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce