



Robin Olsen har med al sandsynlighed sovet dårligt i nat.
Malmö-keeperen fik nemlig en kedelig hovedrolle fredag aften, hvor Sverige spillede 2-2 med Slovenien.
Kort inde i anden halvleg sendte Sandi Lovric en helt ufarlig afslutning afsted, men den svenske målmand formåede på en eller anden måde at fumle bolden i eget net, da Slovenien scorede deres 1-1-mål.
Efter opgøret lagde Robin Olsen sig fladt ned:
- Der var ikke andet at gøre end at række hånden op og sige undskyld til de andre. Jeg er skuffet over mig selv.
- Der er ingen undskyldninger. Bolden vaklede og hoppede, men jeg skal tage sådan en bold. Det er bare dårligt.
- Nu går vi op på vores værelser, gemmer os og er kede af det. Men så vågner vi op i morgen med ny energi. Det er selvfølgelig en skuffelse, for vi spiller godt. Desværre har jeg gjort det før, sagde Olsen til Fotbollskanalen efter opgøret.
Sverige møder Kosovo i næste runde af VM-kvalifikationen.
Robin Olsen har spillet 77 kampe for Sveriges landshold.

VM Morgenbriefing: Argentina videre - men Kap Verde stjal showet
Hattrick | Afsnit 135Argentina er klar til ottendedelsfinalen - men de forsvarende verdensmestre måtte helt ud i forlænget spilletid, før de fik bugt med VM's helt store eventyr fra Kap Verde.
Læs mere

Sverige
VM kval. UEFA




































