2025-05-03 20:11:26

Romerlys kastet på banen: Napoli øjner mesterskabet

Napoli vandt med 1-0 ude over Lecce i Serie A og kan skimte mesterskabet i horisonten. Kampen blev afbrudt i starten af utilfredse Lecce-fans.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 35. runde

FT

LEC

0 - 1

NAP

24'
01
Giacomo Raspadori
Mål

Napoli sejrede på ny lørdag aften.

På udebane slog de Lecce med 1-0, som modsat kæmper en hård kamp i bunden.

Romelu Lukaku havde allerede bolden i mål efter to minutter, men målet blev annulleret, da belgieren stod i en offside-position.

Kort efter blev kampen afbrudt, da flere romerlys blev kastet ind på banen og kanonslag antændt på lægterne.

Lecce-fansene var utilfredse med ligaforbundet, som i sidste uge tvang en kamp igennem mellem Atalanta og Lecce bare to dage efter, at Lecces fysioterapeut døde. Et dødsfald der påvirkede Lecce-mandskabet utrolig meget.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Romerlys kastet på banen: Napoli øjner mesterskabet
Foto: Carlo Hermann/AFP/Ritzau Scanpix

Inden lørdagens kamp startede stod alle spillere fra begge hold i en stor rundkreds og mindede den afdøde fysioterapeut, Graziano Fiorita.

Kampen kom i gang igen, og i det 24. minut slog Giacomo Raspadori til. På et frispark sendte han bolden hårdt, fladt i målmandens side.

Foto: Carlo Hermann/AFP/Ritzau Scanpix

1-0-scoringen blev den eneste, og Napoli kan derfor fortsat drømme stort om at vinde den italienske Scudetto.

De har seks point ned til Inter, som har en kamp i hånden. Lecce har et point ned til nedrykningsstregen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 35. runde

FT

LEC

0 - 1

NAP

24'
01
Giacomo Raspadori
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce