Det er hårde tider for brasilianske Cruzeiro, der i 2018/2019 rykkede ned i landets næstbedste række, mens klubben døjer med en gæld på omkring én milliard danske kroner.
Klubben blev ellers mester to år i streg i 2013 og 2014 og har været med til at udvikle superstjerner som eksempelvis Ronaldo.
Og netop den brasilianske legende kommer nu klubben til undsætning, for han har lørdag købt 90 procent af aktierne i Cruzeiro, bekræfter klubben.
Det har han eftersigende gjort for omkring 465 millioner danske kroner, mens han også vil hjælpe klubben af med den store gæld, skriver det brasilianske medie Itatiaia.
Ronaldo spillede sig i Cruzeiro fra 1993 til 1994, inden PSV og Frank Arnesen hentede ham til Europa og hollandske PSV.
Den ikoniske angriber er i forvejen medejer hos spanske Real Valladolid.
— Peter Arnholdt - Brasserbloggen (@peterarnholdt) December 18, 2021


Cruzeiro
Serie B






























