2025-04-25 21:15:26

Så skete det igen for Nykøbing FC

For tredje kamp i træk spillede Nykøbing FC uafgjort, da det denne gang blev 1-1 mod HIK i 2. division.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

HIK

1 - 1

NFC

34'
01
Emmanuel Ogude
Mål
62'
11
Donavan Bagou
Mål

Nykøbing FC ligger sidst i 2. division, hvor man i nedrykningsspillet skal forsøge at redde livet.

I de seneste to kampe har Nykøbing-mandskabet faktisk ikke tabt, da man har spillet 1-1 mod Skive og BK Frem.

Og det virker til at være det nye hos Mikkel Thygesen og co.

Fredagens opgør mod HIK sluttede nemlig også 1-1, men det var en kamp, hvor gæsterne fra Nykøbing var på vej mod sejren.

I første halvleg viste Emmanuel Ogude målnæsen frem med sit første mål, siden han skiftede til klubben tidligere på året.

Her slog Nykøbing til på en omstilling, hvor Benjamin Kold serverede den for Ogude, som i feltet sikkert fik nettet til at blafre, skriver Nykøbing FC på sin hjemmeside.

Men HIK ville det anderledes, og derfor formåede værterne i Gentofte at skabe status quo.

Det skete på et straffespark, hvor HIK kunne udligne efter 62 minutter af kampen, oplyser Nykøbing FC.

Resultatet betyder, at Nykøbing FC nu har 14 point. 

Det er 13 færre end FC Helsingør lige over stregen, som endda har en kamp i hånden. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

HIK

1 - 1

NFC

34'
01
Emmanuel Ogude
Mål
62'
11
Donavan Bagou
Mål
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce