I eftermiddag fortsætter 1/8-finalerne ved VM-slutrunden i Qatar.
Men det bliver ingen målfest mellem Frankrig og Polen, selvom Mbappé og Lewandovski står overfor hinanden.
Det mener bold.dk’s spilekspert og podcastvært Nicolai Bisgaard.
- Jeg går med under 2.5 mål kombineret med, at begge holder IKKE scorer til odds 2.28 hos Cashpoint.
- Polen har været godt kørende her ved VM - i hvert fald i den ene ende af banen. Mod Argentina i deres sidste gruppekamp havde man slet ikke en offensiv plan for, hvordan man evt. skulle score mod modstanderen. Det var ren overlevelse og tillid til keeper Szczęsny.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg ser det samme forløb gentage sig og levner ikke Polen gode chancer for at komme på tavlen. Frankrig har naturligvis en langt bedre chance, vurderet på baggrund af deres spil i gruppen. De var suveræne offensivt i de første to kampe. Men de har heller ikke mødt skræmmende modstand endnu og bliver først for alvor sat på prøve her i kamp fire.
- Der er generelt færre chancer i knockout-kampene, og derfor ser jeg heller ikke franskmændene gå mål-amok
- Jeg har Polen til 0.5xG svarende til ca. 60% chance for 0 mål og Frankrig til 1.97xG svarende til 68% chance for maximum 2 mål, lyder Bisgaards analyse.
Hør ham og SATS PÅ-makker Lasse Fosgaard snakke om flere gode spil og bud på, hvem der brillerer i VM Manager her.
Artiklen og podcasten er bragt i samarbejde med Cashpoint.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar