Nico Schlotterbeck er ikke enig med Dortmund om en ny kontrakt.
Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg kunne ellers afsløre, at Schlotterbeck og Dortmund skulle være enige om flere ting, heriblandt kontrakten, lønnen samt en frikøbsklausul.
Schlotterbeck manglede blot at give det endelige grønne lys.
Men det er ikke helt rigtigt.
Schlotterbeck har nu taget bladet fra munden og sat ord på den seneste tids rygter, og han afviser nu historien om, at han skulle være på plads.
Artiklen fortsætter efter billedet

– Jeg må klart afvise det. Vi er desværre ikke nået dertil, udtaler Nico Schlotterbeck efter Tysklands landskamp mod Ghana ifølge OneFootball og fortsætter.
– Jeg er faktisk overrasket over omtalen. Jeg ville nok have truffet en beslutning i løbet af de næste par uger, men jeg har forhandlet med Sebastian i lang tid, og han er der ikke længere i Dortmund.
– Jeg må se, hvad der sker. Jeg kommer til at holde samtaler med Ole, men det er ikke tid endnu. Det er surt for BVB-fansene lige nu. Men det er heller ikke nogen nem situation for mig.
Ole Book er Dortmunds nye sportsdirektør og skal nu til at forhandle med Schlotterbeck om fremtiden.
26-årige Nico Schlotterbeck har kontrakt med Dortmund til sommeren 2027.

Hjulmand tæt på Atlético Madrid
Hattrick | Afsnit 141Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid.
Læs mere
Dortmund
Bundesliga




































