EM -Schmeichel undrer sig: Ville aldrig kaste noget på nogen
Foto: Tobias Schwarz/AFP/Ritzau Scanpix
2024-06-26 00:31:40
Foto: Tobias Schwarz/AFP/Ritzau Scanpix

Schmeichel undrer sig: Ville aldrig kaste noget på nogen

Den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel fatter ikke, at de serbiske fans brugte tid på at sende kasteskyts mod ham i tirsdagens EM-kamp. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i München
Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 3. runde

FT

DAN

0 - 0

SER

Kasper Schmeichel var i anden halvleg af tirsdagens EM-kamp skydeskive for de serbiske fans. 

Ølkrus og andre ting blev ad flere omgange kastet ned mod den danske keeper, som derfor måtte stoppe spillet for at fjerne de forskellige kasteskyts fra grønsværen. 

Det foregik til stor pibekoncert fra serberne, der forsøgte at sætte Schmeichel under pres. 

Men den mission lykkedes ikke ifølge hovedpersonen. Tværtimod mener han, at de serbiske fans modarbejdede deres eget landshold. 

Det fortæller han, da Bold spørger ind til de serbiske kasteskyts i mixed zone efter 0-0-kampen. 

- Det er jo efterhånden blevet moderne fodbold. Jeg har det lidt sådan, at jeg kunne aldrig finde på at kaste noget på et andet menneske, men hvis de har lyst til at bruge deres tid på det, så fjerner det jo bare momentum fra deres eget hold. Så det er fint med mig.

Hvad var det, der røg ind på banen? 

- Alt muligt, siger Schmeichel og afviser, at han på noget tidspunkt blev ramt. 

Dernæst fastslår han, at han på intet tidspunkt tænkte i at trække tiden ved at samle de forskellige kasteskyts op. 

- Det var ikke for at provokere, men jeg kommer ikke til at løbe rundt for at samle andre folks skrald op, afslutter Schmeichel. 

Tirsdagens resultat betyder, at Danmark er klar til ottendedelsfinalen ved EM. 

Her skal landsholdet op imod Tyskland på Westfalenstadion i Dortmund. Opgøret spilles på lørdag klokken 21:00. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EM - 3. runde

FT

DAN

0 - 0

SER

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce