2021-07-21 21:08:30

SE er uenig: Wright-handel er ikke på plads

Antalyaspor har præsenteret Haji Wright på en lejeaftale med købsoption, men handlen er ikke på plads endnu, fortæller SønderjyskE-direktør Jonas Lygaard. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det har længe lignet en afsked med SønderjyskE for Haji Wright, der valgte at udeblive fra klubbens træningslejr som et middel mod at få tvunget et klubskifte igennem. 

Onsdag aften meddelte Antalyaspor på deres Twitter, at de havde indgået en aftale med den amerikanske angriber, der kom til på en etårig lejeaftale med købsoption. 

Helt så langt i processen mener SønderjyskE dog ikke, at man er nået. Til Ritzau fortæller direktør Jonas Lygaard, at der eksempelvis mangler betaling, før aftalen er i hus. 

- Vi har ikke en aftale endnu, og vi melder ikke noget ud, før alle ting i en aftale på plads, siger Lygaard til Ritzau og fortsætter:

Artiklen fortsætter efter billedet

International -SE er uenig: Wright-handel er ikke på plads
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Sådan fungerer det ikke alle steder i verden, men det lader vi os ikke påvirke af. Vi regner stadig med at lave en aftale med en klub, men når der stadig mangler ting som penge, så melder vi det ikke ud.

23-årige Haji Wright har kontrakt med SønderjyskE til 2023. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce