


Kent Nielsen er imponeret over sit hold denne sæson.
For selvom Silkeborg med nederlaget på 0-2 til Brøndby her til aften rykkede ud af top seks, så er de stadig med om at spille sig i det fine selskab i sidste spillerunde, når de møder FC Midtjylland.
Og det er Kent Nielsen ganske tilfreds med, når man kigger overordnet på Silkeborgs sæson.
- Vi ved, at det er imponerende, at vi stadigvæk står og er i stand til at spille om top seks i en sæson, hvor, inden vi startede, var det anden svære sæson
- Inden vi startede, solgte vi alle vores gode spillere. Så skulle vi igennem det europæiske, der var vores trup ikke stor nok.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Men i bund og grund så er vi stadig med, hvor det gælder, og det, synes jeg, er stærkt gået af os, og vi lever stadig i pokalen.
- Så med en god afslutning, lidt held nogle gange som også skal til, så kan det godt være, vi er med og hvis ikke, så kommer vi også videre med, siger Kent Nielsen til Viaplay efter kampen.
Silkeborg møder FC Midtjylland på søndag klokken 15.00.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
3F Superliga



























