Victor Dahl fortsætter i første omgang på U19-holdet, men Silkeborg ser spændende perspektiver i midtbanetalentet.
Derfor har parterne indgået en såkaldt traineeaftale.
- Casen omkring Victor er noget anderledes, end den vi typisk ser. Victor kom til os fra UCS10 klasserne i Skanderborg. Her kom han med stor træningsparathed og sult efter at blive dygtigere hver dag.
- Han har siden udviklet en fin teknik og løbevillighed, hvilket vi kræver her i SIF. Victor går p.t. på College360, hvor han skal færdiggøre sin studentereksamen sideløbende med at spille fodbold.
- Håbet er, at han i løbet af aftalen kan udvikle sine færdigheder, så han over tid kan blive sluset ind i vores A-trup, siger talentchef Peter ‘PC’ Hansen.
Victor Dahl glæder sig også.
- Jeg synes, det er en megafed klub med nogle dygtige holdkammerater og trænere. Jeg håber at vise klubbens trænere og fans, at jeg er en god fodboldspiller.
- Jeg drømmer om at spille Superliga for Silkeborg, og skulle jeg nævne en klub, som jeg er fan af, så er det Crystal Palace - det kunne være fedt at spille for dem, udtaler Victor Dahl.

Brøndbys store Europa-fordel
Ugens Suppe | Afsnit 7Fire danske hold i Conference League! Det bliver nogle vilde torsdage, og vi kigger på, hvad kvalifikationen til Europa i grunden betyder for fire klubbers sæson og transfervindue.
Læs mere
Silkeborg IF
3F Superliga



















