Fredag formiddag blev der afholdt preseason-arrangement på JYSK Park, hvor Kent Madsen løftede sløret for en opdateret strategi frem mod 2030.
Silkeborgs administrerende direktør slog i den forbindelse fast, at det vigtigste punkt er, at klubben skal cementere sig som en etableret deltager i Superligaen.
- Det skal ske samtidig med, at vi udvikler og løfter vores største talenter, så de kan gå ind og konkurrere om spilletid på førsteholdet.
- Dermed skal vi også gerne gradvist reducere gennemsnitsalderen på førsteholdet, lyder det indledende fra Kent Madsen på klubbens hjemmeside.
Silkeborg-bossen understreger desuden vigtigheden af at være en samlende kraft i Søhøjlandet og dermed tiltrække flere tilskuere.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det kan så forhåbentlig måles på, at vi bliver flere mennesker på JYSK park til vores kampe i de kommende år. Her har vi et helt klart mål om, at vi i planperioden skal opnå et gennemsnitligt tilskuertal på mindst 6.000 tilskuere.
- Det, synes jeg, er ambitiøst, og det vil kræve flere forskellige tiltag at nå i mål med dette, men vi har allerede sat nogle ting i søen, ligesom vi også forventer, at vores nye fanzone vil give et løft til helhedsoplevelsen, når den engang står klar.
- Det handler om et langt, sejt træk, slår Kent Madsen fast.
Ifølge Superstats.dk har der gennemsnitligt været 4.579 tilskuere til kampene på JYSK Park i denne sæson.
Skal gå i nul
Slutteligt skal Silkeborg IF A/S som minimum levere et samlet økonomisk resultat fra 2026-2030, der går i nul.
Det betyder, at man godt kan tabe penge et år, så længe at man tjener dem på et andet tidspunkt, fortæller Silkeborg-bossen videre.
- Den tilgang er med til at sikre, at vi ikke føler os tvunget til at sælge spillere på bestemte tidspunkter.
- Vi håber, at vi, i lighed med den foregående strategi, når i mål med alle målsætningerne. Men det er nu, det hårde arbejde begynder.
- Det nemme er jo for ledelsen at nedfælde målsætningerne – det svære bliver at føre dem ud i livet. Men jeg er fortrøstningsfuld, siger Kent Madsen til klubbens hjemmeside.
Silkeborg starter forårssæsonen på hjemmebane mod Viborg den 8. februar klokken 14:00.

Neestrups bøn hørt: Godt for Superligaen
Hattrick | Afsnit 167Dagens Hattrick starter med Mohamed Salahs skifte til Trabzonspor. Egypteren bliver den helt store stjerne i Süper Lig, hvor han skal danne makkerpar med Aral Simsir.
Læs mere
Gør Superligaen sjovere!
Har du styr på stjerner, start-11’er og styrkeforhold i Superligaen? Så skal du oprette dit managerhold med det samme! Det gør alle kampene sjovere - selv dem, som du normalt har kørende i baggrunden.
Opret din egen miniliga til vennerne, vælg dine spillere inden kick-off fredag den 6. februar kl. 19.00 og gør Superligaen sjovere med et managerhold på holdet.dk.
Husk du med Bold+ , kan få adgang til skarpe managertips til hver runde!

Silkeborg IF
3F Superliga





































