
Brøndby skal vinde.
Mere simpelt bliver det ikke for Jesper Sørensens mandskab, når AGF søndag kommer til Vestegnen i returopgøret i kvartfinalerne af Oddset Pokalen.
Et mål af Gift Links blev i første opgør afgørende, da AGF tog en 1-0-sejr med fra første kamp.
- Det gør vores tilgang lidt mere simpel. Der bliver ikke så meget spekulation i, hvad vi skal. Vi skal ud og vinde en fodboldkamp.
- Det bliver nok mere åbent, men vi skal heller ikke lægge hovedet under armen. Vi tror på os selv, men det bliver selvfølgelig en svær opgave. Det kan ikke være anderledes, siger Brøndby-træner Jesper Sørensen om returen.
Artiklen fortsætter efter billedet

AGF valgte at tildele Brøndby hjemmebanen i returkampen, fordi Ceres Park gennemgår en renovering og skulle lukkes hurtigst muligt for i år.
Derfor har Brøndby nu 'fordelen' i returkampen, som Jesper Sørensen håber, det er.
- Ja, det skal vi ud og bevise, at det er, og det håber jeg, at det kommer til at blive for os, siger Brøndby-træneren.
Returkampen spilles søndag aften 19.00 på Brøndby Stadion, og det er samme tid sidste kamp for i år for begge hold.


Brøndby IF
Betano Pokalen




























