Uheldige Mathias Hebo, som til dagligt tørner ud for polske Cracovia, har problemer med akillessenen igen.
Den danske midtbanespiller har derfor været under kniven og er ude resten af sæsonen. Det er samme akillessene, der har drillet ham tidligere, som der er problemer med igen.
- Jeg blev opereret (i 2022, red), og jeg kunne ikke forstå, det stadig gjorde så ondt.
- Vi prøvede alt muligt. Jeg har fået en masse blodtransplantationer for at hjælpe helingen, men jeg havde stadig problemer.
Derfor blev han undersøgt af eksperter fra både Schweiz, Polen og Danmark, og herefter blev beslutningen, at det var bedst at blive opereret igen
Selvom det lyder som en dårlig nyhed, så kunne det faktisk være endt værre. Der var to scenarier for Hebo, som ’slap’ med at få renset akillessenen godt og grundigt.
- De rensede op og kunne se, at der var en masse gammel arvæv, der blev fjernet, og som sad og irriterede mig.
- Så var der en stor cyste på siden af min akillessene, der sad noget gul væske i og trykkede. Det var derfor, det gjorde så ondt.
Hebo forventer nu at være ude resten af sæsonen, men operationen kunne også være endt med en pause på et lille år. Derfor holder den altid positive midtbanespiller fanen højt.
Du virker okay optimistisk, synes jeg?
- Ja, jeg er meget optimistisk. Jeg er også meget fortrøstningsfuld anlagt som person, og jeg har været skadet i lang tid.
- Jeg syntes, det var en god nyhed, og specialisterne var meget fortrøstningsfulde, efter de så min akillessene. Den var lige, som den skulle være, siger han.
Udløb til sommer
Hebo har udløb med Cracovia til sommer, og han ved endnu ikke, hvad der skal ske i fremtiden.
Han ved dog, at han har været meget glad for sit ophold i Cracovia, som har støttet ham gennem hele skadeshelvedet, og derfor holder han også alle muligheder åbne lige nu.
Først vil han fokusere på sin genoptræning, og så kigger han på, om tiden er til at vende tilbage til Danmark, skifte et andet sted hen eller blive i Cracovia.
- Lad os, hvad der skal ske.
- Jeg synes, der har været en del henvendelser. Både fra min egen klub og rundt om i Danmark. Jeg tager det ret stille og roligt.
- Jeg vil bare godt lige have styr på min operation og akillessenen. Så tager vi den derfra. Jeg er ret fortrøstningsfuld, lyder det.
Cracovia-spilleren har ikke været på banen siden oktober 2022. I alt står han noteret for 41 kampe og tre mål for den polske storklub

Cracovia
Ekstraklasa


























