Rangers bliver Andreas Skov Olsens næste klub, og Bold kan fortælle, at den danske landsholdsspiller i dag - torsdag - sætter kursen mod Skotland.
Ifølge Bolds oplysninger er det planen, at han skal gennemgå sit lægetjek torsdag eller fredag, hvorefter Andreas Skov Olsen kan skrive under på sin kontrakt og skifte til Rangers på en lejeaftale for resten af sæsonen fra Wolfsburg.
Tyskerne modtager et lejefee for at sende danskeren afsted, men går opholdet godt, kan Rangers gøre brug af en købsoption og hente ham permanent.
Den lyder ifølge Sky Sports på i omegnen af ca. 10 mio. euro, ca. 75 mio. kr., og det stemmer overens med Bolds oplysninger.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bold kunne tirsdag fortælle, at forhandlingerne mellem Wolfsburg og Rangers især har handlet om det såkaldte lejefee, ligesom der har pågået drøftelser om størrelsen på købsoptionen.
Andreas Skov Olsen kom til Bundesliga-klubben som en stjerne fra Club Brügge for et år siden.
Nu skal han blive en profil for Rangers.

Brøndby nede på jorden igen
Hattrick | Afsnit 15Der var som altid fuld smæk på i Superliga-weekenden, og vi runder de store historier - blandt andet AGF's fortsatte problemer, og at Brøndby er kommet ned på jorden igen.
Læs mere
Rangers
Wolfsburg
Bundesliga
Premiership



























