2021-05-27 22:22:57

Skuffet Dalgaard: Tror det er slut med fodbold

Thomas Dalgaard spillede torsdag sin sidste kamp som fodboldspiller, og han regner heller ikke med at blive i branchen som eksempelvis træner. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

KIF

2 - 0

SKI

79'
10
Mads Eriksen
Mål
85'
20
Adam Jakobsen
Mål på straffe

Det blev ikke nogen drømmeafsked med fodbolden og Skive for Thomas Dalgaard, da han og holdkammeraterne torsdag tabte med 0-2 til Kolding. 

Resultatet betyder nemlig, at Skive rykker ned i 2. division, men det bliver uden den rutinerede målræv, der har bebudet, at han stopper karrieren. 

Derfor var det selvfølgelig ekstra ærgerligt at slutte af med nederlag og nedrykning.

- Det er pisseærgerligt. Jeg er skuffet, selvfølgelig. Vi kunne ikke gøre det færdig selv, og det kunne vi slet ikke, nu hvor Vendsysssel også vandt. Så det er ærgerligt, siger Dalgaard til TV3 Sport. 

Han regner heller ikke med, at han bliver i fodboldverdenen i andre roller.

- Man skal aldrig sige aldrig, men lige nu tror jeg det ikke. Jeg har taget en træneruddannelse, men lige nu tror jeg, det er slut med fodbolden.

Han har i sin karriere været forbi Randers, Manisaspor, Viborg, Heerenveen, OB, SønderjyskE, Vendsyssel, Silkeborg KFU, VSK Aarhus og altså Skive á flere omgange. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

KIF

2 - 0

SKI

79'
10
Mads Eriksen
Mål
85'
20
Adam Jakobsen
Mål på straffe
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce