
- Jeg er enormt skuffet. Vi tog til Aalborg for at vinde, og så startede vi som røv og nøgler, og vi tabte fodboldkampen den første halve time.
Så var det sagt, og det i to sætninger, da OB-træner Jakob Michelsen fredag aften overfor TV3 Sport analyserede 1-0-nederlaget til AaB.
OB'erne startede med en trebackkæde, men justerede senere til fire mand, hvilket gav fynboerne god medvind i anden halvleg, uden at der dog blev produceret et væld af chancer.
Multiværktøjet Oliver Lund blev flyttet rundt på banen flere gange, og han fik undervejs i kampen en del tilråb fra OB-træneren.
Efter kampen udtrykte Michelsen sin skuffelse over Lund.
- Oliver Lund spiller forskellige pladser, det er hans force, men det var ikke fordi, han ligefrem brillerede i dag. Men når jeg kritiserer Oliver Lund, så er det fordi, han er en dygtig spiller, som jeg forventer mig meget af, sagde OB-træneren.


OB
AaB
3F Superliga

























