Champions League -Slovakker taberdømmes: Klaksvik videre i CL
Foto: Jan Sand
2020-08-24 18:40:34
Foto: Jan Sand

Slovakker taberdømmes: Klaksvik videre i CL

UEFA har taberdømt Slovan Bratislava efter en sand coronavirus-farce, og derfor er KI Klaksvik videre i Champions League-kvalifikationen, hvor de møder Young Boys.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Færøske KI Klaksvik er videre i Champions League-kvalifikationen uden kamp efter lidt af en farce.

UEFA har således meddelt Klaksvik, at Slovan Bratislava er blevet taberdømt 0-3, og dermed skal den færøske klub møde Young Boys i anden kvalifikationsrunde.

Klaksvik skulle have mødt Slovan Bratislava i onsdags, men opgøret blev udsat til lørdag, efter slovakkernes fysioterapeut blev testet positiv for coronavirus.

Dermed skulle hele Slovan Bratislavas førstehold i karantæne, men klubben fik lov at stille med et reservehold, hvis det var muligt.

En flok reserver og ungdomsspillere blev herefter fløjet til Færøerne, men kampen blev aflyst kort før kampstart af UEFA.

Slovan Bratislava hævdede, at alle spillere var blevet testet negative for coronavirus og har udtrykt undren over UEFA's beslutning om at aflyse kampen.

Nu står det altså klart, at Klaksvik er videre til anden runde uden kamp, hvor holdet møder Young Boys.

Opgøret spilles i Bern på onsdag.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce