2026-02-19 15:10:48

Solbakken plaget af synsforstyrrelser

AGF oplyser, at Markus Solbakken snart er klar igen, efter at synsforstyrrelser på det ene øje har holdt ham ude i forårets tre første kampe. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

AGF

5 - 2

VFF

Markus Solbakken har ikke været til rådighed for AGF i forårets tre første kampe.

Nu forklarer aarhusianerne, at det er synsforstyrrelser på det ene øje, der har holdt den norske midtbanespiller ude. 

Roden til problemet har ifølge AGF været betændelse omkring en synsnerve, men heldigvis begynder det nu at gå i den rigtige retning for Solbakken.

Det fortæller klublægen Jacob Astrup. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Solbakken plaget af synsforstyrrelser
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Man tager det selvfølgelig alvorligt, når noget påvirker synet. Men Markus er blevet udredt meget grundigt, og der er ingen problemer for ham i forhold til at komme tilbage og spille fodbold. 

- Vi forventer ikke, at der går lang tid, men vi vil ikke sætte nogen præcis dato på, siger Astrup ifølge AGF's hjemmeside. 

AGF oplyser afslutningsvis, at Solbakken nu får ro, så han kan blive helt klar til igen at kunne bidrage på banen for klubben. 

Podcast Cover

Riemers nye kaniner

Hattrick | Afsnit 87

Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser. 

Læs mere
-17:47

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

AGF

5 - 2

VFF

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce