Southampton fik søndag et flot point på hjemmebane mod Manchester United, og nu er der flere gode nyheder i klubben fra Sydengland.
På klubbens hjemmeside kan de nemlig bekræfte, at de har hentet den 24-årige forsvarsspiller Lyanco fra Torino i Italien.
Aftalen gælder de næste fire år, og brasilianeren er meget tilfreds med handlen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er rigtig glad for at være her. Det er en drøm, jeg har haft, siden jeg startede med at spille fodbold som barn at spille i Premier League og for et hold som Southampton. Det er en drøm ikke bare for mig, men for hele min familie også, udtaler Lyanco til klubbens hjemmeside.
Lyanco har spillet 53 kampe for Torino i sin tid der og kan få sin debut i Premier League på lørdag ude mod Newcastle.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Southampton
Premier League
































