2025-08-31 23:28:18

Steinlein om Tullberg: Vi venter til tirsdag

Claus Steinlein fortæller, at FC Midtjylland ikke har udviklet sig nok under Thomas Thomasberg på bagvedliggende data, og derfor skulle han fyres. Bestyrelsesformanden venter til tirsdag med at svare på spørgsmål om Thomasbergs afløser - Mike Tullberg.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

FCN

1 - 0

FCM

Thomas Thomasbergs sidste kamp i spidsen for FC Midtjylland endte med en 3-1-sejr over Brøndby på Brøndby Stadion søndag aften.

Den nu forhenværende cheftræner fik en fyreseddel tidligere på ugen og stillede ikke op til interview med den skrevne presse efter kampen, men bestyrelsesformand Claus Steinlein kom ud og forklarede beslutningen.

Hvorfor skulle Thomas Thomasberg fyres? 

- Det er ikke på grund af resultaterne. Han har ikke tabt i 18 kampe i streg. Han har over to point i snit. Han har vundet guld og sølv, og vi har været i Europa to gange. Men når vi kigger på det, vi har investeret i truppen, rating, expected goals og den bagvedliggende data, så har vi ikke udviklet os nok. 

- Derfor har vi over en længere periode vurderet, at der skal noget nyt til. Thomasberg afleverer klubben som en topklub, og nu tror vi, der skal noget andet til.

Kan du forstå, hvis nogle synes, det klinger hult, at han skal fyres, når han netop har leveret de resultater, du selv fremhæver? 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Steinlein om Tullberg: Vi venter til tirsdag
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

- Ja. Der forsøger vi at gøre det, vi tror på i ledelsen. Vi har ikke udviklet os nok, og derfor træffer vi det her valg, og i sådan en beslutning forsøger vi at trække os ud af følelser og det enkelte resultat. Det er ikke sådan, at jeg ikke forstår fans og omgivelser. Men det er vores job at vurdere, hvordan vi kan rykke klubben til det næste niveau. Vi fyrer ham ikke, fordi vi er utilfredse. Vi fyrer ham, fordi vi tror på, at vi kan tage det næste skridt med en anden træner.

Kan du bekræfte, at det bliver Mike Tullberg, der tager over, eller skal I trækker den til i morgen?

- Det er til tirsdag. Vi vil helst koncentrere os om Thomasberg, der skal få den afsked, han har fortjent. Derfor venter vi til tirsdag, men I bliver nok ikke overraskede over, hvem der kommer.

Når I snakker om rating og data, hvad er det så, I har set fra Tullberg? 

- Af respekt for Thomasberg vil vi gerne vente til på tirsdag med at svare på de spørgsmål, sluttede Claus Steinlein. 

Det er forventningen, at Mike Tullberg præsenteres på et pressemøde tirsdag. Han kommer fra et job i ungdomsafdelingen i Borussia Dortmund.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Portugal reddet i overtiden

Hattrick | Afsnit 133

Portugal overlevede nattens helt store drama mod Kroatien, Spanien fortsatte de stærke takter, og Schweiz bookede også billetten til ottendedelsfinalerne.

Læs mere
-7:38

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

FCN

1 - 0

FCM

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce