Søndag tager Vejle imod OB i en kamp, hvor der er vigtige point i bundstriden på spil.
Raul Albentosa sidder ude med karantæne, og derfor stillede han op til en længere snak med Discovery inden kampen.
Her kom de blandt andet ind på Vejles 20-årige stopper Oliver Provstgaard, som spanieren spår en kæmpe fremtid for.
Også på det danske landshold.
- Jeg sammenligner sommetider med spillere fra Spanien, og Provstgaard sammenligner jeg med Pau Torres fra Aston Villa.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Oliver har samme potentiale og måske højere, end Pau havde i den alder, men han mangler fremgang skridt for skridt. Han lærer, og han har stort potentiale.
- Og det er ikke kun for Vejle eller andre klubber, men også for det danske landshold. Jeg tror, han er den næste stopper for Danmark, siger Albentosa til Discovery inden kampen.
Kampen sparkes i gang klokken 14:00 og kan følges live her på Bold.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Vejle Boldklub
3F Superliga



























