Copa del Rey -Stor sensation: Miniputter slog Atletico ud
2020-01-23 23:29:14
Foto: Getty Images

Stor sensation: Miniputter slog Atletico ud

Leonesa fra den tredjebedste spanske række slog torsdag Atletico Madrid ud af Copa del Rey med en 2-1-sejr efter forlænget spilletid. Også Eibar blev elimineret.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Atletico Madrid var torsdag på en overkommelig opgave, da klubben i Copa del Rey var oppe imod Leonesa, som til daglig frister en tilværelse i den tredjebedste spanske række.

Store navne som Joao Felix, Angel Correa og Vitolo startede inde for Atletico, som dog havde det svært mod på udebanen mod den lille klub.

Atletico havde før pausefløjt flere chancer til blandt andre Vitolo og Felix, men vi skulle altså frem til anden halvleg, før der gik hul på bylden.

Joao Felix sendte frækt bolden dybt til Correa, der stensikkert smaskede bolden fladt over stregen til 1-0.

Leonesa lagde sig dog ikke ned. Efter 83 minutter pressede miniput-mandskabet på efter en dødbold, og til sidst flugtede Julen Castaneda bolden i netmaskerne til 1-1.

Dermed skulle opgøret ud i forlænget spilletid – og her gik det helt galt for Diego Simeones tropper.

Efter 108 minutter var Sergio Benito pludselig helt fri ved den bageste stolpe, hvor han efter et stærkt indlæg smækkede bolden over stregen til 2-1.

Atletico kunne ikke slå tilbage og dermed er klubben sensationelt ude af Copa del Rey.

På samme måde gik det for La Liga-mandskabet Badajoz, som ligesom Leonesa spiller i den tredjebedste række. Badajoz var overlegen og vandt 3-1.

 

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce