VM-slutrunden har været i gang i en uges tid, og her har dommere, spillere og fans skulle vænne sig til en række nye regler.
Indtil videre er det regler, som har affødt positive reaktioner fra spillets aktører og eksperter.
Der er både blevet indført nye regler for at minimere tidsudtræk, mens VAR har fået flere beføjelser til at gribe ind.
Nogle af disse regler kommer til Superligaen, bekræfter DBU's dommerformand, Michael Johansen, til Bold i et skriftligt svar.
- Langt de fleste ændringer til Fodboldloven, vi ser ved VM, kommer også til at træde i kraft i den nye sæson i hele verdenen og deriblandt Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det gælder blandt andet alle reglerne om tidsudtræk såsom fem sekunder på målspark, hjørnespark og indkast, ved skadesbehandlinger skal spilleren ud i 60 sekunder, og udskiftninger skal gennemføres på 60 sekunder.
Der er dog fortsat tvivl om, hvorvidt de nye VAR-beføjelser også vil blive implementeret i den bedste danske række.
- IFAB (International Football Association Board, red.) har gjort det til en valgfri mulighed for turneringsejerne om, hvorvidt VAR må korrigere åbenlyse forkerte hjørnespark. Det samme gør sig gældende ved reglen om, hvorvidt spillere/trænere skal udvises, hvis de tildækker munden, når der kommunikeres med en modstander på en provokerende måde.
- Det er derfor op til Divisionsforeningen, om disse tiltag skal implementeres i den kommende sæson. De sidder ligesom jeg og følger med i, hvordan reglerne fungerer til VM.
3F Superligaen begynder fem dage efter VM-finalen

VM Morgenbriefing: Historisk rødt kort og tyrkisk VM-exit
Hattrick | Afsnit 113Tyrkiets VM-drøm er forbi efter et dramatisk nederlag til Paraguay i en kamp, der bød på et historisk rødt kort og masser af kaos.
Læs mere
3F Superliga
































