2025-06-03 12:47:42

Ter Stegen bekymret over bane efter Allianz-invasion

Marc-André ter Stegen er bekymret over banen på Allianz Arena, som fortsat er hårdt medtaget efter CL-finalen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - semifinale

FT

TYS

1 - 2

POR

Hundredvis af PSG-fans fejrede Champions League-triumfen ved at storme banen på Allianz Arena, hvor græstotter og målnet blev bragt med hjem som souvenirs.

Det bærer banen fortsat præg af, fortæller Marc-André ter Stegen forud for landskampen mellem Tyskland og Portugal onsdag aften.

- Dele af græsset mangler - især omkring målene. Banen kommer ikke til at være i topform.

- Det er ikke ideelt for stabiliteten, når man sætter fødderne ned. Vi er nødt til at tage risikoen for skader alvorlig, siger Barca-keeperen.

Artiklen fortsætter efter billedet

UEFA Nations League A -Ter Stegen bekymret over bane efter Allianz-invasion
Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Ritzau Scanpix

Ifølge Bild overvejer UEFA at holde PSG ansvarlig for skaderne på banen.

Direktør for Allianz Arena, Jürgen Muth, fortalte dog søndag, at alt er under kontrol.

- Det beskadigede område bliver repareret og omlagt. Der er derfor ingen fare for, at kampen onsdag ikke kan afvikles, udtalte han således til Sky Sports. 

PSG vandt Champions League-finalen 5-0 over Inter. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Nations L. A - semifinale

FT

TYS

1 - 2

POR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce